Dzień Flagi. Jak Polacy obchodzą to święto?
Dzień Flagi nieprzypadkowo obchodzimy właśnie 2 maja. Tego dnia w 1945 roku żołnierze 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. W czasach PRL tego dnia władze nakazywały polskie flagi zdejmować, aby nie były one widoczne w zniesione wtedy Święto Konstytucji 3 Maja.
Polacy świętują
Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą w poniedziałek na warszawskim Placu Zamkowym zorganizowano uroczystości państwowe z udziałem Pary Prezydenckiej – Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser–Dudy. W trakcie obchodów na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego podniesiona została Flaga Państwowa. – Codziennie nasze biało–czerwone barwy napełniają nas dumą. Dziś, w tym szczególnym dniu, wywieśmy biało-czerwone flagi na naszych domach – zachęcała w filmie opublikowanym w mediach społecznościowych głowa państwa.
Wywieszeniem flag niektórzy użytkownicy internetu pochwalili się za pośrednictwem portalu Twitter. Byli to zarówno politycy i urzędnicy, jak i zwykli obywatele. Zwracano przy tym uwagę na całoroczne oddanie ojczyźnie oraz symbol zjednoczenia Polaków.
Do wywieszenia 2 maja flagi państwowej przy domu zachęciła również Kancelaria Premiera. Poinformowano przy tym, w jaki sposób należy to robić i jak dbać o symbole narodowe.
2 maja. Dzień Flagi
Barwy polskiej flagi są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego – orła białego na czerwonym tle. Według tradycji, biel reprezentuje czystość i szlachetność, zaś czerwień – odwagę, waleczność i poświęcenie.
W lutym 2004 roku Sejm RP znowelizował ustawę o godle, barwach i hymnie, ustanawiając święto barw narodowych. Celem zmiany było rozszerzenie wiedzy i propagowanie informacji o polskich symbolach, w tym o biało-czerwonych barwach i polskiej fladze.